Szlak Piastowski


17 – 18 września 2022 rok. Sobota – niedziela.

CENA: 360 zł/os.

Wyjazd ze Szczawna – Zdroju o godz. 5.00 (ul. Solicka/ Bar Zacisze), z Wałbrzycha z ul. Sikorskiego o godz. 5.15 (przystanek nr 31 – w kierunku Świdnicy i Wrocławia), przejazd przez Świebodzice, Świdnicę i Wrocław (możemy z tych miast wziąć chętnych turystów).


Dzień 1

Przejazd do Strzelna, w którym zwiedzimy Bazylikę z XII wieku z romańskimi kolumnami przywar i cnót ludzkich, ołtarz w którym jest więcej Relikwii Świętych niż we wszystkich kościołach Krakowa, Rotunda Św. Prokopa z XII wieku – jedyna rotunda w Polsce z prezbiterium w kształcie kwadratu.
Wyjazd do Kruszwicy – stolicy oleju z pierwszego tłoczenia. Wejście na Mysią Wieżę – punkt widokowy znajdujący się na 32 metrach, na który będziemy się wspinać po 109 schodach – piękny widok na Jezioro Gopło. Poszukamy myszy i zastanowimy się, czy jest to możliwe, aby myszy zjadły Popiela? Odpoczynek w cieniu wieży – czas na kawę, lody, pamiątki. Rejs statkiem po Jeziorze Gopło.

Przejazd do Biskupina – zwiedzanie Muzeum Archeologicznego. Na jego terenie znajdują się bogate ślady osadnictwa od epoki kamienia aż po wczesne średniowiecze, w tym pozostałości osady obronnej z późnej epoki brązu i wczesnej epoki żelaza, które z racji wyjątkowo dobrego stanu zachowania drewnianych konstrukcji jeszcze w latach 30. XX wieku zostały nazwane „Polskimi Pompejami”. Muzeum jest Pomnikiem Historii.
Zakwaterowanie w pensjonacie w Biskupinie. Obiadokolacja.


Dzień 2

Śniadanie, wykwaterowanie. Kolejnym punktem programu będzie Ostrów Lednicki – z ruinami pałacu i kaplicy zbudowanego w czasach Mieszka I. Jest to prawdopodobne miejsce chrztu Mieszka. Na koniec przespacerujemy się po Wielkopolskim Parku Etnograficznym. Skansen ukazuje wygląd XIX-wiecznych wielkopolskich wsi.

Wyjazd do Gniezna – pierwszej stolicy Polski. Wejście na Wzgórze Lecha, zwiedzanie z przewodnikiem Archikatedry Gnieźnieńskiej, srebrnego relikwiarza św. Wojciecha oraz Drzwi Gnieźnieńskich. Spacer Traktem Królewskim, podczas którego zobaczymy Starówkę Gnieźnieńską, Budynek Sądu, w którym były sądzone dzieci po strajku Dzieci Wrzesińskich, kompleks Klasztorny oraz Kościół O.O. Franciszkanów (z zewnątrz), Wzgórze Panieńskie. Po drodze mijać będziemy rzeźby królów i „królików gnieźnieńskich” – miniaturowe rzeźby opowiadające o historii miasta.
Powrót do Wałbrzycha ok. 23.00

ZAMÓW


Cena: 360 zł zawiera: transport, ubezpieczenie, opiekę pilota – przewodnika, 1 nocleg, 1 śniadanie, 1 obiadokolację. Dodatkowo płatne bilety wstępu, usługa lokalnych przewodników: ok. 120 zł.