Szlak Orlich Gniazd


24 – 25 września 2022 roku. Sobota – Niedziela.

CENA: 390 zł/os.

Wyjazd ze Szczawna Zdroju (Bar Zacisze) o godz. 5.00, z Wałbrzycha o godz. 5.15 (ul. Sikorskiego – Tauron).


Zapraszamy Państwa na wycieczkę do Jury Krakowsko Częstochowskiej, gdzie tym razem podążamy Szlakiem tzw. Orlich Gniazd. Był to system średniowiecznych umocnień warownych chroniących niegdyś Królestwo Polskie przed najazdami Czechów. Pomysłodawcą i twórcą większości zamków  był król Kazimierz Wielki. Większość zamków została wybudowana na trudnodostępnych, wapiennych skałach – stąd nazwa Orle Gniazda. W połączeniu z pięknem przyrody – licznymi jaskiniami, skalnymi miastami – region stanowi niebywałą atrakcję turystyczną w skali Europy. W trakcie 2 dni wycieczki spróbujemy pokazać Państwu najokazalsze atrakcje tego pięknego regionu:) 

Dzień 1.

Przejazd do Ojcowskiego Parku Narodowego. Zwiedzanie zaczniemy od Zamku Pieskowa Skała. Zamek jest wspaniałym przykładem rozkwitu Renesansu w Polsce. Nazywany małym Wawelem kryje cenną kolekcję rzeźb gotyckich i obrazów uznanych mistrzów europejskich. W Muzeum na I i II piętrze zobaczymy dzieła sztuki pochodzące ze średniowiecza, aż po okres Dwudziestolecia Międzywojennego. Na zewnątrz zobaczymy dziedzińce zamkowe, lamus i skałę Dorotki. Z zamku przejdziemy do Maczugi Herkulesa w Dolinie Prądnika – najbardziej rozpoznawalnej skały w Polsce:)
Przejazd do Groty Łokietka i zwiedzanie. Najdłuższa jaskinia na terenie OPN mierzy ok. 320 metrów, składa się z kilku korytarzy, dwóch dużych sal: Sali Rycerskiej, Sypialni i mniejszej tzw. Kuchni.

Spacer przez Ojcowski Park Narodowy do Bramy Krakowskiej. Czas wolny na obiad około 2h, w którejś z restauracji . Dalszy spacer Doliną Prądnika do parkingu (trasa do przejścia około 3 km). Przejazd na nocleg do hotelu.


Dzień 2.

Śniadanie i wykwaterowanie. Przejazd do Podzamcza – zwiedzanie zamku w Ogrodzieńcu, stanowiącego największe „Orle Gniazdo”. Ruiny zamku są usytuowane na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Przejdziemy m.in. przez Dziedziniec Pański, Kuchnię Kurną, Zamek Wysoki, Sypialnię Bonera, Bibliotekę, zobaczymy Izby Rycerskie, Kurzą Nogę, Dziedziniec, Basztę Skazańców, Skarbiec i Prochownię. Następnie zwiedzimy usytuowany nieopodal gród na Górze Birów. Jest to rekonstrukcja grodu słowiańskiego, który istniał w tym miejscu na przełomie XIII/ XIV wieku.

 
Powrót do Wałbrzycha ok. godziny 22.00.

 

ZAMÓW


Cena 390 zł/os. (350 zł – dzieci do 12 lat) zawiera: 1 nocleg, obiadokolację, 1 śniadanie, transport, ubezpieczenie, usługę licencjonowanego przewodnika. Dodatkowo płatne bilety wstępu do zwiedzanych obiektów: ok. 80 zł/os. – dorośli, ok. 55 zł/os. – dzieci.