Noc Kupały-Świętokrzyskie


16 – 19 czerwca.2022. Czwartek – niedziela.

CENA: 799 zł/os.

Sandomierz – Łańcut – Góry Świętokrzyskie – Noc Świętojańska

Wyjazd ze Szczawna – Zdroju (Bar Zacisze) o godz. 4.00, z Wałbrzycha (ul. Sikorskiego, przystanek obok Teatru Dramatycznego) o godz. 4.15, OBI – Lisek o godz. 4.25. Przejazd przez Świebodzice, Świdnicę, Wrocław (po drodze również możemy zabrać chętnych Turystów).


Dzień 1:

Wycieczkę rozpoczniemy od zwiedzania Zalipia – popularnie nazywanego „Malowaną Wsią”. Zalipie to jedna z najchętniej odwiedzanych atrakcji turystycznych południowej Polski. Znajdziemy tam 40 barwnie ozdobionych domów, a sama tradycja malowania chat sięga końca XIX wieku. Zwiedzimy Dom Malarek oraz muzeum „Zagroda Curyłowej”.
Po zwiedzaniu zaplanowana jest przerwa na obiad.
Ziemia Sandomierska słynie z hodowli winorośli oraz produkcji wina. Odwiedzimy jedną z tamtejszych winnic – Winnicę nad Jarem. Poznamy proces uprawy winorośli oraz produkcji wina. Na koniec dnia zrelaksujemy się w ogrodowej altanie na terenie winnicy, spróbujemy trzech gatunków wina, lokalnych serów, swojskiej wędliny i pieczywa. Gospodyni poczęstuje nas również domowym ciastem.
Nocleg przewidziany jest w pensjonacie bezpośrednio sąsiadującym z sandomierskim Starym Miastem.

Dzień 2:

Śniadanie. Przejazd do Łańcuta – zwiedzanie magnackiego zamku oraz stajni i wozowni. Następnie spacer po przyzamkowym parku, urządzonym w stylu angielskim.
Kolejnym punktem programu będzie zwiedzanie unikatowego w skali kraju Centrum Wikliniarstwa w Rudniku nad Sanem – przekonamy się, że wikliniarstwo to nie tylko proste koszyki, ale także wymyślne rzeźby, ubrania czy meble. Zwiedzimy wystawy, weźmiemy udział w pokazie plecionkarstwa, przespacerujemy się szlakiem wiklinowych rzeźb. Odkryjemy, że wikliniarstwo to sztuka.
Nieopodal Rudnika znajduje się Ulanów, nazywany polską stolicą flisactwa. To z Ulanowa przez setki lat wyruszały spływy flisackie do Gdańska. Udział w spływie na kilkuosobowych łodziach (galerach) dostarczy nam wielu niezapomnianych emocji. Flisacy podzielą się z nami historią transportu wodnego na Sanie oraz wspomnieniami swoich poprzedników.
Rzeczna wycieczka potrwa około godziny. Na łodziach skosztujemy flisackich przysmaków, których receptury owiane są tajemnicą, a same produkty są nie do zdobycia.
Obiadokolacja.

Dzień 3:

Śniadanie. Gruntowne zwiedzanie Sandomierza. Dzień trzeci spędzimy w Królewskim Mieście. Z przewodnikiem zwiedzimy Stare Miasto, podziemia, wystawę „Świat Ojca Mateusza”, wnętrze Bazyliki Katedralnej. Następnie zaplanowany jest spacer Wąwozem Królowej Jadwigi i wejście na Bramę Opatowską – najwyższy punkt widokowy w Sandomierzu. Obiadokolacja.
Dziś jedna z najkrótszych nocy w roku, zgodnie z pogańską tradycją nazywana Nocą Kupały. Wieczorem zapraszamy w Góry Pieprzowe na Słowiańskie Bajduły.
Bajduły to magiczny spacer z pochodniami. Podczas tego pogańskiego spektaklu otrzemy się o słowiańskie bóstwa, pradawne obrzędy, poczujemy przedsmak magii Gór Świętokrzyskich. Towarzyszyć nam będą postacie ze świętokrzyskich legend: czarownice rzucające uroki, zielarki udzielające rad jak pokonać niebezpieczeństwa i odczyniające uroki, boginię Mokosz, doradzającą jak zawładnąć zmysłami ukochanego, Południce, Rusałki oraz wiele postaci znanych z wczesnosłowiańskiej kultury naszych przodków. Tutaj czeka nas degustacja naparu z lubczyku, a nocą świat wygląda inaczej… nocą wszystko może się zdarzyć!

Dzień 4:

Śniadanie. Wymeldowanie z pensjonatu. Przejazd w Góry Świętokrzyskie – wejście na Łysą Górę, zwaną także Świętym Krzyżem. Spacer nie jest wymagający, wejście, zwiedzanie i zejście zajmie około 3 godziny.
Łysa Góra była dawniej miejscem kultu wierzeń pogańskich (czczono tu bóstwa Lelum i Polelum), powiada się, że na Łysej Górze odbywały się sabaty czarownic. Obecnie to miejsce pielgrzymkowe katolików. Na prasłowiańskim wale powstało opactwo benedyktyńskie ufundowane przed Bolesława Chrobrego (teraz kościół Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej). Sanktuarium odwiedzali królowie: Władysław Jagiełło, Kazimierz Jagiellończyk, Zygmunt Stary czy też Zygmunt August.
Jednak na Łysą Górę przyciągają nie tylko wartości chrześcijańskie – znajduje się ona bowiem w Świętokrzyskim Parku Narodowym, chroni się tu m.in. gołoborze, które jest najbardziej rozpoznawalną atrakcją w Górach Świętokrzyskich i największą tego typu formacją w środkowej Europie.
Po zejściu ze Świętego Krzyża wstąpimy do Osady Średniowiecznej – odwiedzimy domki zielarki, garncarza, tkacza, szewca – zapoznamy się z tajnikami pracy rzemieślników, poznamy legendy i ciekawostki dotyczące życia w średniowieczu. Czarownice będą mogły kupić tu oryginalne, świętokrzyskie miotły 😉
Obiad.
Powrót do Wałbrzycha około 23.00.

ZAMÓW


Cena: 799 zł
Zawiera: transport, ubezpieczenie, 3 noclegi w pokojach 2-osobowych z łazienką, 3 śniadania, 2 obiady, 2 obiadokolacje, usługę lokalnego pilota – przewodnika.
Dodatkowo płatne bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, lokalni przewodnicy: około 220 zł (dokładną kwotę podamy kilka dni przed wyjazdem) – płatne w autokarze u przewodnika.