Morawy i Południowe Czechy


28 czerwca – 1 lipca 2022 roku. Wtorek – Piątek.

CENA: 970 zł/os.

Wyjazd ze Szczawna – Zdroju o godz. 5.00 (ul. Solicka/ Bar Zacisze), z Wałbrzycha z ul. Sikorskiego o godz. 5.15 (przystanek nr 31 – w kierunku Świdnicy i Wrocławia), przejazd przez Świebodzice, Świdnicę i Wrocław (możemy z tych miast wziąć chętnych turystów).


Zapraszamy na południe Czech i Moraw! Do krainy obfitującej w zamki, pałace, zabytkowe miasta i wspaniałą przyrodę. Tu, w wąskich uliczkach schowamy się przed słońcem, wino doda nam animuszu, a przewodnik okrasi wyjazd niezwykłymi historiami z pogranicza morawsko – czesko – słowacko – austriackiego.

Dzień 1:
Wyjazd z Wałbrzycha we wczesnych godzinach porannych, przejazd do miejscowości Kromieryż.
Kromieryż leży przy dawnej przeprawie na rzece Morawie, u stóp wzgórz Chrziby górujących nad środkowymi Morawami. Ogrody i zamek w Kromieryżu stanowią wyjątkowo pełny i dobrze zachowany przykład barokowej rezydencji książęcej otoczonej ogrodami. Zwiedzimy reprezentacyjne komnaty, chętni będą mogli wejść na zamkową wieżę. Na koniec wizyty w miasteczku zwiedzimy Ogrody Kwiatowe. Zamek, ogrody zamkowe i ogrody kwiatowe są wpisane na listę UNESCO.

Przejazd do miejscowości Lednice. Pomiędzy XVII i XX w. książęca rodzina Lichtensteinów przekształciła swe posiadłości w urzekające założenie krajobrazowe, w którym architektura barokowa oraz klasycystyczny i neogotycki styl pałaców w Lednicach i Valticach wtapiają się w krajobraz opracowany według romantycznej koncepcji angielskiej sztuki pejzażowej. Krajobraz kulturowy Lednice-Valtice stanowi jeden z największych krajobrazów stworzonych przez człowieka w Europie. Założenie wpisane jest na Listę UNESCO.
Zwiedzimy zamek w Lednicach i Pałac w Valtnicach.
W Valtnicach przy Pałacu znajduje się Narodowy Salon Win, państwowa organizacja non-profit, której celem jest propagowanie i popieranie win i winnic pochodzących z Republiki Czeskiej. W 2022 roku gromadzi zbiory 70 win białych, 26 win czerwonych, 2 wina musujące i 2 wina różowe. Istnieje możliwość zwiedzania salonu z sommelierem i degustacja 5 wybranych przez niego win. Jeśli grupa będzie miała ochotę skorzystać z tej możliwości, prosimy o zgłoszenie.
Przejazd do miejsca zakwaterowania (Mikulov lub okolica) – obiadokolacja, nocleg.
Istnieje możliwość degustacji wina, serów i wędlin w tradycyjnej winnicy.

Dzień 2:
Śniadanie, spacer po Mikulowie, pięknym miasteczku, z wąskimi uliczkami i zamkiem.
Przejazd do Parku Narodowego Podyji. Rzeka Dyja wije się tu powoli, zakręca, tworzy meandry i na swym brzegu omywa skały, winnice, ukwiecone łąki pełne ciepłolubnych roślin i nasłonecznione sady pachnące owocami. Po prostu jest to miejsce jakby stworzone do romantycznych wycieczek. Na terenie parku znajdują się rezerwaty z egzotycznymi motylami i tropikalną roślinnością.
Przejazd na nocleg w okolice Czeskiego Krumlova lub Czeskich Budziejowic.
Obiadokolacja

Dzień 3:
Śniadanie, zwiedzanie Czeskiego Krumlova – miasteczka wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zobaczymy: krumlovski zamek, lavka pod zamkiem (piętrowy most z zabudowaniami), jego renesansowe wnętrza i dziedzińce z ogrodami. Dzielnica Latran – najstarsza część starówki – tutaj mieszkała niegdyś służba zamkowa. Czas wolny. Dalsze zwiedzanie: gotycki kościół pw. Św. Wita, renesansowy ratusz i słup maryjny, plac „Na louži” z domem Jakuba Krčina. Obiadokolacja i nocleg.

Dzień 4:
Śniadanie, przejazd do Hloubokiej nad Wełtawą, zwiedzanie neogotyckiego zamku Schwarzenbergów, położonego w ogrodach w stylu angielskim.

Powrót do Wałbrzycha w godzinach wieczornych.

ZAMÓW


Cena 970 zł zawiera: transport autokarem,3 noclegi w hotelach lub pensjonatach (pokoje 2, 3 i 4 osobowe), wyżywienie: 3 śniadania, 3 obiadokolacje, opiekę pilota – przewodnika, ubezpieczenie KL i NNW, składkę TFG i TZP

Cena nie zawiera:
biletów wstępu do zwiedzanych obiektów i lokalnych przewodników: 1300 koron – normalny, 1100 koron – senior 65+
Degustacja wina w Narodowym Salonie Win – 40 zł lub degustacja wina, serów i wędlin w tradycyjnej winnicy – 80 zł.