Czeska Szwajcaria


18 czerwca 2022 roku. Sobota.

CENA: 135 zł/os.

Wyjeżdżamy ze Szczawna – Zdroju (ul. Solicka/ Bar Zacisze) o godz. 6.45 i o 7.00 z Wałbrzycha z ul. Sikorskiego (przystanek nr 31 – w kierunku Świdnicy i Wrocławia). Planowany powrót o godzinie 22.00.


Czeska Szwajcaria to Park Narodowy po czeskiej stronie Łabskich Gór Piaskowcowych. Obszar Parku rozpościera się pomiędzy Łabą, a Saską Szwajcarią w Niemczech. Jest uformowany głównie z piaskowca, ale urozmaiconego bazaltowymi kęsami i wapiennymi ostańcami. Krajobrazowo to szerokie skalne wąwozy pokryte bujnie lasem mieszanym z dominacją buka. Pośród wąwozów meandruje rzeka Kamienica – prawostronny dopływ Łaby.

W programie:

Spływ flisacki Wąwozem Edmunda. Najpierw „Ścieżką Przyrodniczą Wokół Hrenska” robimy krótki spacer ok. 2,5 km. Dochodzimy Wąwozem Edmunda do przystani rzecznej, gdzie flisak wprowadza nas na barkę. Spływ odbywa się w żartobliwej atmosferze czeskiego humoru i opowiadań starych legend. Rejs trwa ok. 40 minut i przebiega przez leniwy i spokojny odcinek rzeki Kamienicy. Po rzecznej przygodzie wracamy do Hrenska aby przesiąść się do autokaru, który dowiezie nas bliżej kolejnej atrakcji regionu.

Pravcicka Brama. Jest to chyba najważniejszy punkt programu zwiedzania Czeskiej Szwajcarii. Znany ze wszystkich folderów turystycznych ogromnej wielkości łuk piaskowcowy, stanowi jednocześnie punkt widokowy na całe Góry Łabskie. Z Hrenska dojeżdżamy szosą do drogi Tri Prameny i tutaj wchodzimy na zielony szlak wspinający się ku Bramie i schronisku Sokole Gniazdo. Czas przejścia to około 1 godzina 15 minut wolnym marszem. Wskazane jest obuwie trekkingowe bądź sportowe. Na końcu drogi czeka na nas punkt widokowy i schronisko górskie. Przewidujemy tutaj czas wolny, około 1 godziny. W tym czasie można porobić zdjęcia tych wspaniałych „osobliwości” skalnych bądź też napić się piwka w schronisku, czy przekąsić coś na ciepło. 

Planowany powrót do Wałbrzycha w godzinach wieczornych.

ZAMÓW


Cena 135 zł/os. zawiera: transport, ubezpieczenie, opiekę przewodnika górskiego.
Dodatkowo płatne bilety wstępu:
Pravcicka Brama: Dorośli – 95 KC, Dzieci (6-14 lat) – 30 KC, Studenci/Emeryci – 30 KC.
Spływ flisacki Wąwozem Edmunda: Dorośli – 120 KC, Dzieci (3-15 lat) -50 KC, Emeryci – 50 KC