Praga

Wyjeżdżamy z Wałbrzycha o godz. 6.45 z ul. Sikorskiego (przystanek nr 31 – w kierunku Świdnicy) i o 7.00 ze Szczawna Zdroju spod Domu Zdrojowego (ul. Kolejowa 14).
Wracamy ok. godziny 21.30
CENA: 89 zł
3 sierpnia, sobota
Właśnie tutaj na Hradczanach, przy odrobinie szczęścia  zobaczyć można zmianę warty wykonywaną przez dwa regimenty honorowej straży prezydenckiej  przekazującej sobie sztandar Prezydenta Republiki Czeskiej. Stąd przechodzimy Bramą Macieja na drugi dziedziniec zamkowy, gdzie wzrok przykuwa piękna fontanna i kaplica Krzyża Świętego, dzieło mistrza Anselma Luraga z XVIII wieku.
 
Tutaj też po lewej stronie w dawnych stajniach królewskich urządzono tzw. „Obrazárne Pražského hradu” z obrazami m.in. Rubensa, Tycjana, czy cesarza Rudolfa II. Z drugiego dziedzińca zamkowego kierujemy się na najstarszą część zamku aby wejść do gotyckiej katedry Św. Wita. Jest to symbol i chluba Pragi, którą wznoszono przez sześć wieków. Budowlę rozpoczęto w XIV wieku, a ukończono w roku 1929. Warto tu zobaczyć m.in. kaplicę Św. Wacława, Złotą Bramę, srebrny nagrobek Jana  Nepomucena, czy witraże Alfonsa Muchy. Z Hradczan kierujemy się na Malą Stranę, gdzie spacerujemy pośród barokowych kamienic, tak samo jak niegdyś Mozart, który tę dzielnicę jakoś szczególnie pokochał i był jej częstym gościem. Kierujemy swe kroki na Stare Miasto, aby przejść przez Most Karola, później na staromiejski rynek żeby obejrzeć piękny Ratusz praski z astronomicznym zegarem Orloj z 1411 roku. Zwiedzamy Plac Wacława – najważniejsze miejsce stolicy związane ze wszystkimi wydarzeniami politycznymi dawnej Czechosłowacji i Czech. Czas wolny (około jednej godziny) proponujemy spędzić przy czeskim piwku, czy też na smacznych houskovych knedlikach.
Autokar w drodze powrotnej zatrzymuje się na żądanie – w ten sposób nasz klient może szybciej wrócić do miejsca zamieszkania:)
Cena: 89 zł, dzieci do lat 12 – 10% zniżki,
zawiera: transport klimatyzowanym autokarem, ubezpieczenie KL i NNW, opiekę pilota – oprowadzanie przewodnika.